האם טסלה מתאימה לכל אדם?

מה נראה  לך, הוא היה קונה טסלה או לא? והיום, שיעור בעסקים: איך להסתכל על החיים בזמן הצלחה והאם כדאי לקפוץ גבוה מידי לפני שהעסק מתגבש?

השיעור מיועד למי שיש לו עסק עצמאי מהבית, או שמתכנן לפתוח כזה. אתחיל בשאלה:

כמה לדעתך מרוויח דרייבר?

(אדם שמסיע נוסעים ברכבו, כמו מונית)

אם אדם זה מכניס 55,000 ₪ בחודש? וכמה לדעתך צריכות להיות ההכנסות של בעל מכולת שרוצה להרוויח בחודש 30,000 ₪ נטו?

חשבת? מעולה!

תשובות בהמשך…

אתה צריך לדעת, שיש סטטיסטיקה מאוד עצובה, שמתוך כל חמישה עסקים שנפתחים, ארבעה מתוכם נסגרים בשנתיים הראשונות. כדי להרגיש את המשמעות של המספר הזה, תחשוב לעצמך:

אתה הולך ברחוב ואתה רואה חמש חנויות חדשות שנפתחו. חנות פלאפל, חנות פיצה, חנות של טמבור, חנות מכשירי כתיבה וחנות של פלאפונים.

כשאתה תעבור ברחוב הזה עוד שנתיים, ארבע מתוך החנויות האלו – יהיו סגורות!

למה? נסביר בהמשך. והסטטיסטיקה העצובה הזו לא עוצרת.

מה יקרה בשנתיים הבאות?

בשנתיים הבאות, מכל החנויות שנשארו, שוב חמש חנויות מתוך עשר יסגרו! זה מאוד עצוב. תחשוב על זה: מאחורי כל חנות כזאת עומד בן אדם שהשקיע שעות אינספור, המון כספים [פתיחת עסק בקלות יכולה לעלות 100,000 ₪], המון אומץ, הרבה אמונה ותקווה.. ואז הכל נגוז, נעלם, ויורד לטמיון.

ולמה זה קורה?

זה קורה בגלל הרבה סיבות, לדוגמא: יש כאלה שרוצים לפתוח עסק כלשהו, ואפילו את הדבר הכי פשוט בעולם הם לא עושים, והוא: ללכת לדבר עם מישהו שכבר עשה את הדרך הזו. לדוגמא, אם אתה רוצה לפתוח חנות פיצה,

לך למישהו שכבר פתח חנות פיצה, ותשאל אותו על הדרך שהוא עבר ועל הניסיון שלו. גם אם הוא אומר לך 'אין לי זמן לדבר איתך', תגיד לו: 'אני רוצה לשבת איתך שעה בבית קפה, כמה עולה לשבת איתך?' אלף שקל, חמשת אלפים שקל, יהיה סכום מסוים שבו הוא יהיה מוכן לשבת איתך, ואת הסכום הזה כדאי לך מאוד להשקיע. 

שב איתו, ותבקש ממנו שיספר אותך על הטעויות שהוא עשה בתחילת הדרך, כדי שאתה לא תעשה אותן רק זה לבד שווה את הסכום שתשלם לו, במקום ללמוד על בשרך, אתה קונה לעצמך קיצור דרך ממישהו שעשה את זה כבר. [האמת, שזה בעצם גם הרעיון של הדרכת חתנים, אבל אנחנו כרגע בשיעור בעסקים :)]

איך לבנות איכות חיים ע"פ הסיפור

והיום אני רוצה לדבר איתך על סיבה נוספת, עליה אני מדבר גם עם חתנים בשיעור על כלכלת בית.

לפעמים אדם פותח עסק קטן מהבית, ובסוף העסק נסגר והוא נכנס לחובות, והכל בגלל שהוא לא יודע מהם המספרים של העסק.

למה אני מתכוון?

לכל עסק יש הרבה הכנסות והוצאות מכל מיני סוגים, ולא תמיד שמים לב לכל ההוצאות, וכך מגיעים למצב בו העסק לא מצליח להחזיק את עצמו.

לדוגמא,

אברך כולל מחליט לפתוח עסק מהצד – מכירת גרביים ביתית בשעות הערב לבחורי ישיבות.

[התמונה להמחשה בלבד :)]

הוא מזמין כמות גדולה של גרביים, מכין מודעות יפות על מכירת גרביים איכותיות לבחורי ישיבות בשעה שמונה בערב, תולה אותן בכל הישיבות בסביבה, וממתין לשעה היעודה.

ברבע לשמונה בערב הוא שומע תכונה בחדר המדרגות. הוא מציץ מבעד לדלת, ורואה שכל חדר המדרגות מפוצץ בבחורי ישיבות שרק מחכים שתיפתח המכירה. הוא פותח את הדלת, הבחורים נכנסים ו.. קונים, קונים, וקונים.

כשמכירה מסתיימת, הוא בודק כמה כסף נכנס באותו היום, והוא מגלה שקנו בסך 1,000 ₪. הוא אומר לעצמו, 'הנה, היה שווה!' למחרת הוא שוב פותח את המכירה, ושוב באים בחורים וקונים, ובסוף היום הוא גם כן סופר בסביבות ה-1,000 ₪.

האדם הזה רואה כי טוב, המכירה הופכת לקבועה, ופחות או יותר מכניסה סכום כזה ביום.

הוא מחשבן לעצמו: 'בעצם יוצא שאני מרוויח בסביבות 20,000 ש"ח בחודש!' ומאותו רגע, איך הוא חי לדעתך? באיזו רמת חיים?

תגיד,

הוא קונה טסלה או לא קונה טסלה? 🙂

נכון?! הוא מתחיל להתפנק.

מפנק את עצמו, מפנק את אשתו, מפנק את ילדיו, מפנק חברים, מפזר צדקות, בקיצור, חי ברמת הכנסה של 20,000

אבל…

האם הוא באמת מרוויח 20,000 ₪?!

כמובן שלא.

יש המון הוצאות שהוא לא מחשב כלל.

ראשית, יש לו את ההוצאות של הגרביים עצמן, שהוא רכש מהסוכן. יש לו הוצאות על הגרפיקה למודעות, הדפסות ותליית המודעות – [כבר אין לו כח וזמן, והוא משלם למישהו שיעשה את זה].

יש לו הוצאות של משכורת לעובד, [בחור ישיבה שעוזר לו לסדר ולנהל את המכירה] יש לו הוצאות של הפסדים גרביים שנפתחו, שנקרעו, החזרות וכדומה.

הנהלת חשבונות

יש לו הוצאות של הנהלת חשבונות, הוצאת חשבוניות, סליקת אשראי, מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, הצהרת הון…

יש לו גם הוצאות לא צפויות, כמו מונית שהוא לקח ברגע האחרון כי הוא מיהר להגיע לפתוח בזמן את המכירה, וכמו אוכל מהיר שהוא קנה כדי שהוא יוכל להגיע בזמן, וכדי שיהיה לו כוח למכור. וישנן עוד המון המון הוצאות שבן אדם אפילו לא מדמיין ולא חושב שהן קשורות לעסק.

לדוגמא,

הוא לא מחשבן שיש חודשים שבחורים בבין הזמנים, ויש חודשים של חגים, וכו' וכו', ואז אין הכנסות. ופתאום יש מלחמה, מכולות נתקעות בים, מחירים עולים, ועוד…

ואדם שלא יודע ובודק, לא תמיד מצליח לחשבן אותם ברווח החודשי, וזה מה שגורם לו לחיות באשליה שהוא מרוויח עשרים אלף שקל בחודש.

ופעמים רבות, אחרי שנתיים העסק באמת לא מצליח להחזיק את עצמו, ואז הוא קורס.

לכן אחד הדברים הכי חשובים זה לדעת את המספרים של העסק, לדעת בדיוק כמה העסק מרוויח, כמה העסק מוציא, ולעשות הפרדה מוחלטת בין חשבון העסק לחשבון הפרטי של המשפחה.

אפשר לפתוח חשבון בנק נפרד לעסק, ובחשבון הבנק הזה כל הכנסה מהעסק נכנסת לחשבון, וכל הוצאה יוצאת ממנו.

פעם בחודש, בעשירי או בחמש עשרה, מתי שבעל העסק רוצה למשוך משכורת, הוא מבצע העברה על הסכום בו הוא מעוניין, ואז הוא יכול לראות כמה נשאר בחשבון, אם נשאר.  ):

ניתן גם לעשות את ההפרדה הזו על ידי דף ועט פשוט. לכתוב על דף כל הוצאה וכל הכנסה, ולעשות סיכום בסוף כל חודש, וכך לדעת באמת כמה רווח נשאר.

לאחר שמבצעים סיכום מסודר, אדם מגלה כמה הוא באמת מרוויח, ולפעמים הוא מגלה שהוא כלל לא מרוויח, אלא מפסיד.

נחזור לשאלות ששאלתי בתחילת המאמר. שאלתי פעם דרייבר כמה כסף הוא מרוויח בנטו. הוא אמר לי שהוא עשה חשבון, שכאשר הוא מכניס 55,000 נשאר לו בסוף, אחרי כל הוצאות הרכב, דלק, קנסות, [כן, קנסות הם בהתאמה לקילומטראז' שאתה נוסע וללחץ שבו אתה נתון] ביטוחים, טיפולים וכו',  

15,000 ש"ח.

כמה כסף מרוויח בעל מכולת?

פעם שאלתי אדם שמתעסק בתחום של המזון, על בעל מכולת שרוצה להרוויח 30 אלף שקל נטו, כמה כסף הוא צריך להכניס בעסק? זאת אומרת, בכמה כסף הוא צריך למכור מוצרים, בשביל להכניס בסוף החודש 30 אלף שקל בנטו?

הוא ענה לי, שצריך להכניס בין 400 ל-450 אלף שקל בחודש – מאמין שהפתעתי אותך בנתונים האלו. ועכשיו, תחשוב שאם אלו הם המספרים, כמה בן אדם יכול לשגות באשליה שהוא מרוויח יותר, כשנכנסים לו לעסק סכומים כאלו…?

כי גם בבניית עסק, כמו בכל תחום בחיים, כדי להצליח צריך לבדוק את הנתונים, לחשב ולשקול, וכמובן, להתפלל…

מאמין בך!

וחושב עליך תמיד, איך שרק יהיה לך הכי טוב!

הרב משה עמר

מו"ץ ומדריך חתנים לחיים איכותיים!

סגרת וורט? אני כאן בשבילך! כדי שתגיע הכי מוכן בטוח ורגוע ליום חתונתך!

Picture of הרב משה עמר

הרב משה עמר

מו"ץ בהלכות טהרה בבית ההוראה 'אפיקי מים' וב'קו ההלכה'.
מדריך חתנים מומחה, ומקים 'מרכז נווה', המרכז להכוונה מקיפה לחיי הנישואין.
'מרכז נווה' הוא פתרון ייחודי המרכז בתחומו הדרכה מקיפה לחתן ולנשוי הטרי, בכל תחומי החיים – הלכה והשקפה, זוגיות, בניית האישיות, רפואה, כלכלה, ועוד. ההדרכה המקיפה הוכיחה את עצמה, בעזרת ה', כמובילה לחיי משפחה טובים ורגועים, ומונעת בעיות שונות ועוגמת נפש.

לקבלת מאמרים חדשים ישירות למייל

מלא את הפרטים והתחל לקבל!

מאמרים נוספים

מי אתה בבית?

סיפור עסיסי + שיטה ייחודית כיצד לספר את סיפור יציאת מצרים בצורה מרתקת! היה פעם אדם שגידל לפרנסתו שתי תרנגולות מטילות. מדי כמה ימים הוא

קרא עוד »

סיפור עסיסי לכבוד פורים

סיפור פורימי עם מסר עוצמתי אדם נכנס למטבח ביתו ולפתע הוא שומע מתוך המקרר קולות ורעשים. הוא פותח את המקרר  והוא רואה שכל הביצים שנמצאות במקרר משפילות

קרא עוד »

איך תהפוך לאבא מרתק?

סיפור עסיסי ומיוחד לספר לילדים שיהפוך אותך לאבא מרתק כבעל וכאבא בבית, אתה צריך להעביר כל הזמן מסרים. והדרך הטובה ביותר היא על ידי סיפורים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן