18 תזכורות לערב יום הכיפורים התשפ"ד

יום הכיפורים ממשמש ובא והנה כמה הלכות שחשוב שתדעו לקראת החג והיום הקדוש ביותר בשנה. את ההלכות קיבץ הרב משה עמר – מדריך חתנים מוסמך ומו"ץ מבית מדרשו של הרב פנירי שליט"א.

מהלכות ערב יום כיפור |

א. בלילה שלפני ערב יום הכיפורים סליחות אחרונות והתרת נדרים לזכור שהאישה תמנה את הבעל שליח.

ב. ברכת הלבנה לדעת האור לציון עדיף אפי' לברך ביחיד לפני יוה"כ.

ג. מנהג עשיית כפרות בעופות ואם אי אפשר במעות.

ד. כדאי להרבות בנתינת צדקה.

ה. מצוה להרבות בסעודה בערב יום הכיפורים.

ו. לאנשים אין לאכול בערב יום הכיפורים מאכלי חלב חמים, ביצים, שום, שומשום, בשר עם שומן, יין, תמרים ודברים המחממים את הגוף. ויש מקילים במאכלי חלב בסעודת הבוקר [חזו"ע רלט] יש ענין לאכול דגים בבוקר.

ה. טבילה במקוה ואם אי אפשר יעשה בשפיכת ט' קבין [שתים עשרה וחצי ליטר מים למקלים ועשרים ואחת ליטר למחמירים] ואפשר לעשות ע"י מקלחת ברצף [חזו"ע רמה], [חמישים שניות או תשעים שניות למחמירים.צריך לשים לב שזה יהיה דוש ולא משהו אחר כדי שידו לא תהיה מחוץ למים] או בטהרת ידים [40 נטילות].

ז. מנהג טוב ללקות.

ח. מתפללים מנחה מוקדם בעוד היום גדול לפני סעודה מפסקת ובסוף השמונה עשרה אומרים וידוי.

ט. זכות גדולה למחול לכל מי שציערו במשך השנה.

י. יש לזכור להכין נר נשמה במקום מוגן מרוח שממנו נדליק בהבדלה של מוצאי יוה"כ כי בהבדלה מברכים רק על אור ששבת.

יא. ביטול שעונים מעוררים בפלאפון של ימות החול / כיוון שעון מעורר בפלאפון למשכימים קום.

יב. לזכור להכין / לקחת לביהכ"נ מגבת לצורך הכריעה בסדר העבודה.

יג. חז"ל דורשים לקדוש ה' מכובד, זה יום הכיפורים שמכבדים אותו בכסות נקיה ובמפות לכבוד יו"ט וראוי לכבדו במאור בסדר ובנקיון – לובשים לבנים ומתעטפים לבנים ואין מתעטרים בזהב ותכשיטים.

יד. יש להוסיף כמה דקות לפני השקיעה מחול על הקודש ולא צריך לקבל בפה ומרגע שקיבל עליו את התוספת נאסר במלאכה ובחמשת העינויים.

טו. הנשים מברכות בהדלקה להדליק נר של יום הכיפורים, ולא מברכות שהחיינו אלא יכוונו לצאת בברכה שמברכים בבית הכנסת בכל נדרי, ואם אינה הולכת לבית הכנסת או שאינה יכולה לשמוע את הברכה מעזרת הנשים, ראוי שתברך בהדלקת נרות, ומרגע שמברכת שהחיינו אסורה בכל מה שאסור ביום הכיפורים ותחלוץ מנעליה קודם הברכה.

טז. כלה בתוך שלושים יום לנישואיה מותרת לרחוץ פניה אם בעלה רואה אותה אפילו מעט זמן.

יז. יום הכיפורים אסור בתשמיש, ואסורים לישון במיטה אחת ונוהגים לאסור אפילו בנגיעה כאילו היא נידה בין ביום ובין בלילה, ובמקום הצורך מותר להושיט מידו לידה ביום. 

הנחיות להכנה לצום |

מהערב רצויה כבר אכילת פחמימות [ תפו"א, אורז, קוסוקוס, פסטה] תמרים, צימוקים, בננות ושתיית מים [לא מוגזים] מרובה במשך היום לא הרבה בפעם אחת, מיץ ענבים מומלץ לשתות כי הגלוקוזה מסייעת למניעת כאבי ראש בצום, כוורני כפר חב"ד ממליצים על אכילת 2 כפיות דבש.

מאכלים פחות רצויים: מטוגנים, מלוחים, מתובלים [גוררי צמאון] קפה תה ואלכוהול.

טבליות קלי צום למי שרוצה.

אחרי ברהמ"ז רצוי לשטוף את הפה ולנקות את השיניים משיירי אוכל, מלבד הבריאות שבדבר, ככל שנצחצח ננקה ונשטוף יקל עלינו הצום למחרת בבוקר.

חשוב!! אתה מכיר מישהו שהמאמר הזה יכול לעזור לו? תשתף אותו עכשיו!

מאחל לך מכל ליבי

גמר חתימה טובה

ויהי רצון שיתקבלו התפילות ברצון

הרב משה עמר

מו"צ ומדריך חתנים בהתאמה אישית

כאן בשבילך! כדי שתגיע הכי מוכן בטוח ורגוע ליום החתונה!

לפרטים – 052-7156555

Picture of הרב משה עמר

הרב משה עמר

מו"ץ בהלכות טהרה בבית ההוראה 'אפיקי מים' וב'קו ההלכה'.
מדריך חתנים מומחה, ומקים 'מרכז נווה', המרכז להכוונה מקיפה לחיי הנישואין.
'מרכז נווה' הוא פתרון ייחודי המרכז בתחומו הדרכה מקיפה לחתן ולנשוי הטרי, בכל תחומי החיים – הלכה והשקפה, זוגיות, בניית האישיות, רפואה, כלכלה, ועוד. ההדרכה המקיפה הוכיחה את עצמה, בעזרת ה', כמובילה לחיי משפחה טובים ורגועים, ומונעת בעיות שונות ועוגמת נפש.

לקבלת מאמרים חדשים ישירות למייל

מלא את הפרטים והתחל לקבל!

מאמרים נוספים

מי אתה בבית?

סיפור עסיסי + שיטה ייחודית כיצד לספר את סיפור יציאת מצרים בצורה מרתקת! היה פעם אדם שגידל לפרנסתו שתי תרנגולות מטילות. מדי כמה ימים הוא

קרא עוד »

סיפור עסיסי לכבוד פורים

סיפור פורימי עם מסר עוצמתי אדם נכנס למטבח ביתו ולפתע הוא שומע מתוך המקרר קולות ורעשים. הוא פותח את המקרר  והוא רואה שכל הביצים שנמצאות במקרר משפילות

קרא עוד »

איך תהפוך לאבא מרתק?

סיפור עסיסי ומיוחד לספר לילדים שיהפוך אותך לאבא מרתק כבעל וכאבא בבית, אתה צריך להעביר כל הזמן מסרים. והדרך הטובה ביותר היא על ידי סיפורים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן